صفحه اول | درباره ما | خبرها | انتشارات | فعالیت‌ها | خواندنی‌ها | پیوندها | معرفی کتاب

 

 

 
  


با یاد دوست که مدارا و مهر مادری ذره ای از کان مهر و مدارای اوست

آغاز کار بانیان موسسه مادران امروز به سال‌ها پیش باز می‌گردد. ما با عشق و علاقه به کودکان شروع کردیم.  باور داشتیم که باید زمینه‌های بالندگی کودکان را فراهم کرد زیرا یکی از حقوق همه‌ی کودکان از فقیر گرفته تا غنی، در هر سن و سالی که باشند، این است که امکانات لازم برای رشد و پرورش آن‌ها فراهم شود. توجه به کودکان امری بایسته است چون هم به نیازها‌ی عاطفی انسان‌ها پاسخ می‌گوید و هم زمینه‌ساز فردای بهتری برای جامعه می‌شود چرا که اگر امکانات مناسب برای تعلیم و تربیت و بهداشت کودکان فراهم باشد، آن‌ها خوش فکر و خلاق و تندرست بار می‌آیند و در نتیجه در جوانی و بزرگسالی مردمانی خردورز و هوشمند خواهند شد که به سهم خود باعث برطرف کردن کاستی‌های محیط و ایجاد جامعه‌ای بهتر از دیروز می‌شوند و این‌ها هیچیک به دست نمی‌آید بجز با ایثار بی‌دریغ برای کودکان و برای آموزش و پرورش و تقویت تفکر و نیز تامین تندرستی بر بهداشت آن‌ها و طلب حقوق حقه‌ی ایشان و خلاصه تلاش و تلاش و تفکر و کار برای توانمندسازی کودکان و نوجوانان ...

طی دهه‌‌های گذشته تلاش برای کودکان و نوجوانان، با فراز و فرود و با افت و خیز به پیش برده‌شده‌است. این تلاش‌ها چه به صورت جمعی یا فردی چه به شکل‌های رسمی یا غیر رسمی در دنیای بیرون از خانه و در اجتماع صورت گرفته‌است اما پیش از آنچه در اجتماع برای کودکان فراهم می‌شود، این محفل گرم خانواده است که پذیرای کودکان است و چگونگی رفتارهای خانوادگی تاثیر مهمی در شکل‌گیری شخصت کودکان دارد و در خانواده نیز پیش از هر چیز و هر کس دیگر، این بطن و آغوش همواره پذیرای مادر است که جسم و جان کودک را در خود می‌پرورد، پس آن بطن و آغوش مادرانه نیز نیازمند پرورش و بالندگی است تا محبت فطری و عاطفه‌ی خام مادرانه‌اش آکنده از آگاهی‌ها و دانش امروزی شود و بتواند کودک خود را آماده‌ی زندگی اجتماعی کند.اما توجه سازمان‌یافته اجتماعی به وضعیت مادران و فرزندان درخانواده سابقه‌ای در جامعه‌ی ما نداشته است. و چنین بود که پس از سال‌ها تلاش فردی برای بهبودی وضعیت مادران و فرزندان، موسسه‌ی مادران امروز (مام)  که موسسه ای غیر تجاری است ،در تاریخ 13مرداد ماه سال 1377 با شماره ثبت 10349 به منظور سازماندهی تلاش‌های گروهی در زمینه‌ی توانمندسازی خانواده‌ها برای بهبود رابطه‌ی اعضای خانواده و بویژه با هدف توجهی علمی به نیازهای کودکان و نوجوانان از طریق  مادران متولد شد و کارهای عملی خود را نیز از آذرماه همان سال آغاز کرد.

تجربه‌ی کار برای مادران نشان می‌دهد که باید ارتباط فعال و سازنده بین مادر و دیگر اعضای خانواده را نیز مورد توجه قرار داد و آن را بهبود بخشید  چرا که توانمندسازی مادرانی که با همسر و دیگر اعضای خانواده زندگی می‌کنند، آن گاه بدرستی امکانپذیر است که توانمندسازی کل خانواده نیز در دستور کار قرار بگیرد.

و چنین است که موسسه مادران امروز (مام) به منظور ایجاد زمینه‌های مناسب برای پرورش فرزندان ، بجز مادران، توانمندسازی کل خانواده را نیز در برنامه‌های کار خود قرار داده است تا از طریق ارایه‌ی آگاهی‌های لازم برای همه‌ی اعضای خانواده و بهبود بخشیدن به رابطه‌های آن‌ها، کمک به مادران برای پرورش اصولی فرزندان را تسهیل کند. به گمان ما

 • برای رشد و تعالی اجتماع باید بین تک تک افراد اجتماع روابطی اصولی و مبتنی بر احترام متقابل برقرار شود و این امر را نیز از کودکی باید فراگرفت.

 • برای آنکه کودکان رابطه‌های اجتماعی سازنده را فرا بگیرند، باید آن‌ها را بدرستی پرورش داد وحقوق ایشان را چنان که باید ادا کرد.

 • پیش از ورود کودک به اجتماع، باید امکان اصولی پرورش او در خانواده فراهم شود.

 • مهم‌ترین پایه‌ی پرورش کودک در خانواده، مادر است؛ پس برای پرورش درست کودکان باید امکان آگاه‌سازی مادران را فراهم آورد.

 • مادران، بدون وجود ارتباطی سازنده و درست با پدران و ساير اعضای خانواده، در پرورش کودکان با مشکل روبه‌رو می‌شوند؛ پس تلاش برای ایجاد رابطه‌های درست و سازنده بین اعضای خانواده زمینه‌ساز پرورش درست کودکان می‌شود. که نمودار این فرایند را به شرح زیر می‌توان ترسیم کرد.

تقويت رابطه‌های درست بين افراد خانواده

توانمند سازی مادران

پرورش درست کودکان

زمینه سازی برای اصلاح رابطه‌های بین فردی

زمینه‌سازی برای اصلاح رابطه‌های بین فرد و اجتماع

یاری به رشد و تعالی اجتماعی

موسسه مادران امروز (مام)،سازمانی غير‌‌تجاری و غيردولتی است که به هيچ ارگان يا سازمانی وابستگی ندارد.

هدف های اصلی موسسه مادران امروز(مام) افزايش سطح آگاهی های خانواده‌ها در زمينه‌های فرهنگی،هنری، بهداشتی و تربيتی است. موسسه مادران امروز  می‌کوشد با توانمند کردن اعضای خانواده ها برای روابطی سالم و سازنده امروز و فردایی بهتر برای جامعه فراهم کند.فعاليت‌های موسسه مادران امروز با توجه به شش محور اصلی زير برنامه‌ريزی می‌شود:

 • خانواده و ترويج صلح و مدارا

 • خانواده و ترويج بازی‌های مناسب

 • خانواده و ترويج توجه به محيط زيست

 • خانواده و ترويج کتاب و کتابخوانی

 • خانواده و ترويج بهداشت و سلامتی

 • خانواده و ترويج هنر‌های زيبا

مديريت و برنامه‌ريزی کاری و مالی به صورت گروهی انجام می‌شود. 

 

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه مادران امروز میباشد
خیابان ولیعصر - ابتدای خیابان شهید مطهری - خیابان سربداران - نبش جهانسوز - پلاک 37 - واحد یک (زیر همکف)
88890345 - 88901436
info@madaraneemrooz.com
Powered by 123Take.com